Normal Echo – Interview

Kaskady is Dawid Szczesny’s third full length album as Normal Echo, but his first in his native Polish. We spoke to Dawid about his decision to write in Polish and his recent move to Budapest. 

Hi Dawid how are you?
Everything’s OK, thank you. I’m lying in bed and drinking coffee.

The new record is your first as Normal Echo in Polish, why did you decide to go back to your native tongue?
One day, I wrote a poem in Polish. I read it to some of my friends and they liked it, so I decided to make a song. At first I was thinking about writing just one song but then it turned into a whole album.

I’ve heard you were a bit nervous originally about singing in Polish? How did you overcome this?
I just kept on recording. The first few songs I recorded didn’t end up on the album because they just weren’t good enough. But each consecutive song I recorded sounded more confident.

What other challenges did you find writing in Polish?
I paid a lot of attention to the logic of the lyrics I wrote. I wanted to avoid graphomania, which is not easy to avoid in Polish. Sometimes I would cross that line. Those songs didn’t make it onto the album or have since been changed. My friends kept me in check.

Will you be returning to English for future releases or sticking with Polish?
I’m sure I’ll return to English. I’m in a good situation – very few people listen to my music leaving me free from expectations. I can do whatever I want.

The video for ‘Hotele’ features a cameo from Better Person, have you guys ever worked together? Have you ever considered doing a full LP together?
I mixed Better Person’s album so in a way we have already worked together. Apart from this, we listen to each other’s music and offer each other advice. But I don’t think we will record anything together; we differ a lot in our approach to music. I think it would end up in huge arguments and misfortune.

You’ve recently moved to Budapest, how was it leaving Berlin after so long?
I left Berlin just for a few months so to me it’s like a holiday. After 7 years in Berlin I’m actually excited for something new. It’s pretty in Budapest and it’s different. I live right in the centre of the city so every time I go outside I feel like a tourist.

What have you got planned for your time in Budapest?
I have a little studio here and I will be recording. And I’ve got a lot of books to read.

Will you be returning to Berlin?
Yes. In June 2018 I am coming back to Berlin.


Normal Echo006

Cześć Dawid! Jak się masz?
Dziękuję, wszystko u mnie ok. Leżę w łóżku I piję kawę.

Nowy album jest Twoim pierwszym w języku polskim nagranym jako Normal Echo. Dlaczego zdecydowałeś się powrócić do nagrywania muzyki w swoim ojczystym języku?
Któregoś dnia napisałem wiersz po Polsku. Pokazałem go znajomym I niektórzy mnie chwalili. Postanowiłem spróbować zrobić piosenkę. Na początku myślałem o jednej, ostatecznie zrobiłem cały album.

Słyszałem, że na początku denerwowałeś się śpiewaniem w języku polskim. Jak sobie z tym poradziłeś?
Po prostu nagrywałem. Pierwsze kilka utworów które nagrałem nie pojawiły się na płycie, bo nie były wystarczająco dobre. Każdy kolejny utwór nagrywałem z większą pewnością.

Jakie inne wyzwania pojawiły się podczas pisania utworów po polsku?
Bardzo dbałem żeby teksty były logiczne, chciałem uniknąć grafomanii, co jest dużym problemem w pisaniu po Polsku. Czasami przekraczałem tę granicę. Takie utwory albo nie weszły na album albo zostały zmienione. Znajomi powstrzymywali mnię przed przesadzaniem.

Czy zamierzasz powrócić to języka angielskiego w przyszłości czy może pozostaniesz przy języku polskim?
Na pewno wrócę do języka angielskiego. Jestem w dobrej sytuacji – mojej muzyki nie słucha na tyle dużo ludzi, żebym musiał sprostać jakimś oczekiwaniom. Mogę sobie robić co chcę.

W teledysk do utworu ‘Hotele’ pojawia się Better Person. Czy kiedykolwiek pracowaliście razem? Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad nagraniem wspólnego LP?
Miksowałem płytę Better Person, więc w pewnym sensie pracowaliśmy ze sobą. Poza tym sluchamy swoich nagrań I dajemy sobie nawzajem rady. Ale raczej nic by nie wyszło ze wspólnego nagrywania, za bardzo się różnimy w podejściu do muzyki. Myślę, że skończyłoby się to wielką kłótnią I nieszczęściem.

Niedawno przeprowadziłeś się do Budapesztu. Jakie uczucia towarzyszyły Tobie podczas opuszczania Berlina po tak długim czasie?

Wyjechałem tylko na kilka miesięcy, więc traktuję to jak wakacje. Po 7 latach w tym Berlinie nawet się cieszę na coś nowego. Tutaj jest ładnie I inaczej. Mieszkam w samym centrum Budapesztu, więc za każdym razem jak wychodzę z domu czuję się jak turysta.

Jakie są Twoje plany na pobyt w Budapeszcie?
Mam tutaj małe studio w którym będę nagrywał, Mam też dużo książek do przeczytania.

Czy powrócisz do Berlina?
Tak, w czerwcu 2018 wracam do Berlina.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s