Pin Park – Krautpark Album Teaser

Pin Park duo Maciek Bączyk and Maciek Polak met when Bączyk’s synth broke down and he was about to enter the studio with Robotobibok, he asked Polak to lend him his. It wasn’t for many years later that they started improvising together, Polak recalls ‘We didn’t set ourselves any goals, the band started by assuming two EMS are better than one.’

The duo have cited influences from Krautrock, IDM and ambient music, all tracks have been created using EMS synthesizers (2 X Synthi AKS and VCS3) without the aid of a computer. You can listen to the title track ‘Krautpark’ from their debut album below.

Krautpark is out now on Instant Classic.


Duet Pin Park czyli Maciej Bączyk i Maciej Polak poznali się kiedy zepsuł się syntezator Bączyka, który z zamierzeniem rozpoczęcia nagrań z zespołem Robotobibok zadzwonił do Polaka i poprosił go o pożyczenie syntezatora. Dopiero po wielu latach od tamtego wydarzenia artyści rozpoczęli współpracę. Polak wspomina “Maciek bardzo mnie namawiał, żebyśmy poeksperymentowali na syntezatorach EMS, bo tak się składa, że zarówno on jak i ja takie posiadamy, a są to dość rzadkie instrumenty. Nie mieliśmy żadnego jasno określonego celu. Po prostu, w myśl zasady: co może być lepsze od jednego EMS-a? Dwa EMS-y. Podłączmy i sprawdźmy co się wydarzy. No i teraz jest naturalny finał tego sprawdzania w postaci naszej pierwszej płyty.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s